Üzemeltetői információk
A TÁRSASÁG ALAPÍTÁSÁNAK KELTE: 1991. október 1.
A TÁRSASÁG CÉGJEGYZÉKSZÁMA: 01-10-041683
A TÁRSASÁG CÉGNEVE:
- magyar nyelven: MOL Magyar Olaj- és Gázipari Nyilvánosan működő Részvénytársaság
- angol nyelven: MOL Hungarian Oil and Gas Public Limited Company
A TÁRSASÁG RÖVIDÍTETT CÉGNEVE:
- magyar nyelven: MOL Nyrt.
- angol nyelven: MOL Plc.
A TÁRSASÁG SZÉKHELYE: 1117 Budapest, Október huszonharmadika u. 18.
TELEPHELY: 2440 Százhalombatta, 6. tul. lap 2704/6 hrsz.
2440 Százhalombatta, 4. tul. lap 2704/3 hrsz.
A TÁRSASÁG TEVÉKENYSÉGI KÖRE:
- Kőolaj-feldolgozás
- Egyéb szerves vegyi alapanyagok gyártása
- Villamosenergia-termelés, elosztás
- Víztermelés, -kezelés és -elosztás
- Csővezetékes szállítás
- Tárolás, raktározás
- Víziszállítást segítő tevékenység (kikötői, dokki tevékenység)
- Egyéb számítástechnikai tevékenység
- Természettudományi, műszaki kutatás, fejlesztés
- Mérnöki tevékenység, tanácsadás
- Műszaki vizsgálat, elemzés
- Csomagolás
Lakossági tájékoztatás
A veszélyes üzem neve: Dunai Finomító
Címe: 2443 Százhalombatta Pf.:1.
Társaság neve: Magyar Olaj- és Gázipari Rt.
Székhelye: 1117 Budapest, Október huszonharmadika u. 18.
A Finomítás Igazgatója: Galambos László
Telefonszáma: (23) 552-530
A Dunai Finomítóban elvégezték a Katasztrófavédelmi Törvény végrehajtási rendelete (2/2001. korm. rendelet) szerinti veszélyesség megállapítást (küszöbérték meghatározást). Ennek eredményéül, a Finomító;
Felső-küszöbértékű veszélyes üzem.
Ennek megfelelően a Dunai Finomítóban részletesen felmérték a létesítmény részeinek és egészének kockázatait, elvégezték azok elemzését és értékelték hatásaikat.
Megtörtént a védelmi képességek (szervezetek, eszközök, berendezések, intézkedések, tervek) számbavétele is.
A részletes munka eredményéül elkészült és az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság részére átadták a Biztonsági Jelentés-t, illetve annak – hatósági igény szerinti – kiegészítését.
A Biztonsági Jelentés megállapítja, és annak áttekintése alapján belátható, hogy a Dunai Finomító minden tőle elvárhatót megtett a súlyos balesetek megelőzésére, és a kialakult balesetek üzemen belüli hatásainak mérséklésére.
A Dunai Finomító feladata, hogy kőolajok feldolgozásával az alábbi termékcsoportokat gyártson:
- motorhajtó anyagok
- kén
- C3, C4 cseppfolyós gáz termékek - maleinsavanhidrid, fumársav
- tüzelőolajok
- bázisolajok
- fűtőolajok
- paraffinok
- vegyipari alapanyagok
- bitumenek
- aromás termékek
- petrolkoksz
- n-hexán és speciálbenzinek
- tárolja az alapanyagként felhasznált kőolajat, illetve a gyártott termékeket, illetve
- a termékek kiszállítási (csővezetékes-, közúti-, vasúti-, vízi-) feltételeit területén biztosítsa.
A kőolajok és a belőlük előállított gyártásközi termékek, késztermékek és melléktermékek általános jellemzője, hogy gyúlékonyak, levegővel keveredve robbanóképesek, a környezetre ártalmasak, az emberi szervezettel történő közvetlen érintkezés esetén az egészségre károsak, vagy kifejezetten mérgezőek lehetnek.
A biztonság és védelem érdekében a Finomító egész területére kinyilvánították a fokozott tűz- és robbanásveszélyt, függetlenül attól, hogy az adott körzetben fennáll-e a valódi kockázat.
Ennek figyelembevételével határozták meg a beléptetés, a közlekedés, a magatartás és működtetés szabályait.
A gyártás, és esetenként a tárolás során előfordul a magas nyomás és/vagy hőmérséklet, ezért az egyes üzemek technológiáinak kiválasztása, a telepített berendezések, rendszerek kialakítása úgy történt, hogy a technológiákból fakadó kedvezőtlen kockázatok ne, vagy amennyiben az elkerülhetetlen, csak a lehető legkisebb mértékben jelentkezzenek. Ez utóbbi esetben – utólagos védelmi eszközök, rendszerek beépítésével, üzemi rekonstrukciókkal, fejlesztésekkel, új technológiák termelésbe állításával – a Finomító mindent megtesz a folyamatosan magas színvonalú, valamint – úgy az üzemekben foglalkoztatott munkavállalók, mint a természetes, az épített és a szociális környezetére nézve – biztonságos működés érdekében.
Fentiekből, valamint a technológiai igényekből fakadóan a veszélyes anyagok zárt rendszerekben vannak jelen, a folyamatok túlnyomó részben automatizáltak, optimális esetben minimális emberi beavatkozást – többnyire csak felügyeletet – igényelnek. E rendszerekből a veszélyes anyagok veszélyt okozó mértékben csak súlyos meghibásodás folytán kerülhetnek ki.
Az ilyen események megelőzésére minden üzem korszerű számítógépes irányítástechnikával van felszerelve, érzékelő-rendszerek figyelik folyamatosan az egyes technológiák kulcs-jellemzőit, berendezések állapotát és a legkisebb eltérés, hiba esetén is jeleznek az üzemi személyzetnek, illetve beavatkoznak, megszűntetve a hiba forrását, vagy leállítva, kiiktatva a rendellenesen működő, esetleg sérült berendezéseket, üzemrészeket.
A védekezés és elhárítás szervezetei – úgy a MOL Nyrt. részeként működők, mint a MOL Nyrt.-nek szolgáltatók – hatékonyak, megfelelő erőt képviselnek, irányításuk, hatásköreik a kidolgozott szabályrendszerekből fakadóan tisztázottak.
Az esetleges veszélyhelyzetek leküzdésének érdekében – jogszabálynak is megfelelően – a Finomító (a DE Rt.-vel közösen) saját tűzoltóságot tart fenn, mely személyi állományának képzettsége, valamint technikai felszereltsége folytán az ország létesítményi tűzoltóságainak élvonalába tartozik.
A Finomítóban mind a folyamatos üzemmenet során alkalmazott, mind az esetleges vészhelyzet során bevethető biztonságtechnikai, védelmi eszközök és anyagok korszerűek, magas technikai színvonalat képviselnek.
A Hatóság – az érintett települések polgármesterei számára – megküldi a Biztonsági Jelentés nyilvános változatát, mely a polgármesteri hivatalokban előre megadott időpontokban megtekinthető.
Ezzel egyidejűleg a polgármester a BJ nyilvános változatával összhangban elkészíti a külső védelmi tervet, valamint figyelembe veszi azt a településrendezési tervek elkészítése során.
|